ثبت برند پوشاک

ثبت برند پوشاک به چه معناست؟

ثبت برند پوشاک امروزه یکی از پر متقاضی ترین خدمات برای شرکت ها ، ثبت برند پوشاک است. در ادامه این محتوا ما به بررسی شرایط و مراحل ثبت برند پوشاک پرداخته ایم، پس با ما همراه باشید.

یکی از مهم ترین موضوع ها و مسایل که انسان روزانه با آن سر و کار دارد، لباس و پوشاک می باشد. از همین جهت، بسیاری از اشخاصی که قصد تجارت و سرمایه گذاری دارند، روی راه اندازی شرکت و کار تولیدی پوشاک سرمایه گذاری می کنند.

از طرف دیگر، برند کلمه است که در موضوعات مربوط به تجارت و کسب و کار از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. شاید برداشت هر فرد با توجه به ذهنیتش از واژه ی برند متفاوت باشد اما به طور کلی، برند به نام، طرح تصویر و یا علامت تجاری تلقی می شود که هدف آن فروش بهتر آن محصولات و خدمات می باشد. اما باید توجه کنید که تنها هدف ثبت برند، فروش بیشتر نیست، بلکه شما با ثبت برند منحصر به خود، می توانید از رقیب های خود متمایز شوید و دیگر امکان سوءاستفاده از نام و یا علامت تجاری شما برای افراد دیگر ممکن نخواهد بود و در صورت سوء استفاده مورد پیگرد قانونی قرار خواهند گرفت، زیرا این برند حق و تحت نظارت شما است و شما توسط مشتریان با این اسم شناخته می شوید.

دلیل استفاده از برند تجاری پوشاک توسط شرکت تولید کننده این است که بتواند محصولات و خدماتی را که ارایه می دهد را از نمونه های مشابه موجود در بازار متمایز نماید که این امر برای راه های کسب و کار، بازاریابی و تبلیغات ضروری است و آن را راحت تر می کند.

ثبت برند پوشاک

ثبت برند پوشاک چه شرایطی دارد؟

برای اینکه بتوانید برند پوشاک خود را به ثبت برسانید، ملزم به رعایت یک سری شرایط می باشید. در ابتدا، باید نام برند خود را بر اساس قانون انتخاب کنید که قابلیت ثبت داشته باشد. برند باید دارای علامتی باشد که جدید بوده و ابتکاری باشد و گمراه کننده نیز نباشد، یعنی معنی اسم و علامت برند نباید به نحوی باشد که مشتری را از لحاظ جنس و یا مبدا به اشتباه نیندازد. برای نمونه برای جنس پوشاکی که از پنبه می باشند، نمی توان از اسم برند سفید پشم استفاده کرد، زیرا با انتخاب این اسم مشتری تصور می کنند که پارچه آن پوشاک پشمی می باشد و گمراه می شود.

طبق قوانین ثبت علایم و آیین نامه های اصلاحی اجرایی، ثبت کردن علایم با مشخصات و ویژگی های زیر، ممنوع می باشد:

 •  علایم رسمی، دولتی و مملکتی همانند پرچم کشور، علایم وزارتخانه ها، مراکزی همچون هلال احمر، علایم نیرو های مسلح و…
 •  علایمی که در گذشته خود آن و یا مشابه آن ثبت شده است
 •  علایمی که دارای منافی با عفت عمومی و نظم و انضباط اجتماعی نباشند
 •  علایمی که دارای اسم ها و عبارات عمومی باشند و دولت استفاده و به کارگیری آن ها را تحت علامت تجاری منع کرده باشد

همچنین بخوانید : آیا ثبت برند به نام دو نفر امکان پذیر است؟

همچنین طبق ماده ۹ قانون ثبت علایم و اختراعات: در موارد زیر تقاضا برای ثبت برند پوشاک منع خواهد شد:

۱_ در صورتی که علامت مخالف مقررات قانون باشد

۲_ در صورتی که آن علامت قبلا به اسم دیگری ثبت شده باشد و یا دارای شباهت با علامت دیگری به اندازه ای باشد که مصرف کننده را به اشتباه بیندازد

چرا باید ثبت برند پوشاک را انجام دهیم؟

همانطور که تا اینجای مقاله متوجه شدید، ثبت برند پوشاک دارای اهمیت بسیاری می باشد. اما این اهمیت به چه معنا و به چه دلیلی می باشد؟

اهمیت ثبت نمودن نام تجاری در دنیای پوشاک و لباس بدین معناست که اگر شما قصد راه اندازی شرکت یا کارگاهی در زمینه ی تولید لباس و پوشاک دارید، از یک برند مناسب استفاده کنید. با گذر زمان که کسب و کار شما گسترش یافت، نام تجاری برند شما نیز با آن گسترش می یابد و معروف خواهد شد و به نحوی جزء جدایی ناپذیر محصول و کسب و کار شما خواهد شد و پیشرفت طراحی و کیفیت و عملکرد پوشاک شما، با آن ارتباط تنگاتنگی دارد.

برند شما به طور غالب به عنوان اولین، بهترین و سریع ترین راه پیشرفت و استقبال به حساب می آید. لذا شما با داشتن برند برای محصول پوشاک خود، مشتری ها و مخاطبان پوشاک را از گمراهی هنگام خرید خارج می کنید و این اطمینان را به آن ها می دهید که بتواند در بازار دست به انتخاب درستی با توجه به شناخت خود از کیفیت محصولات شما بزنند و در صورتی که از محصولات شما رضایت کافی داشته اند، دوباره بتوانند آن را با خیال راحت انتخاب کنند و نسبت به رضایت کسب شده، وفادار بمانند.

عنوان تجاری و برند محصول شما، نشان دهنده و مشخص کننده حسن نیا شما از تولید محصولات و خدمات می باشد، خصوصا درباره ی پوشاک و لباس، این امکان را برای فروشندگان میسر می کنند که بتوانند فروش بیشتر و بهتری داشته باشند.

ثبت برند لباس

ثبت برند پوشاک چه قدر زمان احتیاج دارد؟

لازم است بدانید که اولین قدم برای ثبت نمودن برند لباس، استعلام نام برند است. زمانی که شما نام برند خود را استعلام می کنید، از اینکه اسم برند مشابه قبلا به ثبت نرسیده، اطمینان کسب می کنید. با انجام این مرحله، پروسه و روند ثبت برند پوشاک زمان کم تری خرج می کند، زیرا در صورتی که نام پیشنهادی شما برای برندتان تکراری باشد، اداره ی مالکیت معنوی آن را عودت می دهد.

از وقتی که اظهار نامه توسط سامانه ثبت برند اسان ثبت به اداره ی مرتبط با نوع محصول شما ارسال می شود، تقریباً حدود ۳۰ الی ۴۰ روز کاری برای آگهی نوبت اول و همچنین ۲.۵ ماه برای دریافت کردن نهایی گواهینامه ثبت برند زمان مورد نیاز است. بنابراین به طور کلی می توان گفت کل فرایند برای ثبت نمودن برند پوشاک به حدود ۴ ماه زمان احتیاج دارد.

همچنین بخوانید : ثبت برند در قزوین

ثبت برند پوشاک چه مدارکی نیاز دارد؟

در ابتدا لازم به ذکر است که علامت تجاری حقیقی به معنای ثبت کردن برند به نام شخص حقیقی می باشد و علامت تجاری حقوقی به ثبت برند شرکت (شخص حقوقی) می گویند. اما لازم به ذکر است که بین برند حقیقی و حقوقی در ارایه مدارک متفاوت هستند. برای شخص حقیقی لازم است که همه ی مدارک به نام شخص و مرتبط به طبقه و فعالیت مد نظر باشد و در مدارک لازم برای شخص حقوقی تمام مدرک ها و مجوز ها باید به نام شخصیت حقوقی یعنی شرکت باشد و طبقه ی مورد نظر برای ثبت باید در موضوع نوشته شده باشد. بنابراین قبل از شروع کردن فرایند و پروسه ی ثبت برند پوشاک، بهتر است مدارکی را که در ادامه نام می بریم را آماده نمایید و آن ها را اسکن کنید.

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند پوشاک شخص حقیقی:

 • کپی شناسنامه فرد
 • کارت ملی شخص
 • کپی کارت بازرگانی ( البته در صورتی که از حروف انگلیسی در آن استفاده شده است)
 • کپی مجوز فعالیت ( جواز تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت که از نهاد های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده باشد)

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند پوشاک شخص حقوقی:

 • کپی شناسنامه فرد
 • کپی کارت ملی
 • کپی روزنامه ی تاسیس و آخرین تغییرات شرکت (البته نباید از آخرین تغییرات شرکت بیشتر از دو سال گذشته باشد)
 • کپی از مجوز فعالیت (که شامل جواب تاسیس، پروانه ی بهره برداری، پروانه ی ساخت، جواز کسب و یا کارت بازرگانی و یا هر گونه گواهی فعالیت که از نهاد های نظارتی و حاکمیتی دولتی صادر شده باشد)
 • کارت بازرگانی (البته در صورتی که در آن از حروف انگلیسی به کار رفته شده باشد)

در خصوص مدارک لازم برای ثبت برند پوشاک باید به این نکته توجه کرد که در صورتی نیاز به ارایه ی کارت بازرگانی الزامی خواهد بود که در تصویر و یا نام برند شما از حروف لاتین و انگلیسی استفاده شده باشد.

ثبت برند پوشاک در تایم کوتاه

نحوه ی استعلام ثبت برند لباس چگونه است؟

برای استعلام ثبت برند دو راه وجود دارد. یکی از این راه ها مراجعه به وب سایت سازمان ثبت اسناد می باشد که در آن در پرونده های ثبت شده، جست و جو می شود. راه دیگر برای استعلام برند قبل از ثبت، مراجعه به سایت روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران و جست و جو میان آگهی های آن می باشد. باید دانست که قوانین ثبت برند در کشور ایران کمی سخت گیرانه می باشد اما با انتخاب یک نام مبتکرانه و جدید که مخاطبان را به اشتباه نیندازد می توانید آن را به ثبت برسانید.

پاسخ به برخی سوالات متداول در زمینه ی ثبت برند پوشاک

ضرورت ثبت برند پوشاک در چیست؟

وجود قوانین در حوزه ی ثبت برند پوشاک باعث پیشگیری از هر گونه سوء استفاده از نام و محصول و همچنین لوگوی شما خواهد شد و در حفظ منافع مادی و معنوی برند شما قدم بسیار مثبتی می باشد، در واقع شما با ثبت برند پوشاک خود، از لحاظ قانونی به رسمیت شناخته خواهید شد.

هزینه ثبت برند پوشاک چه مقداری می باشد؟

هزینه ی ثبت برند پوشاک به عوامل متعددی بستگی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سامانه هوشمند ثبت برند اسان ثبت، از مقدار دقیق هزینه ها اطلاع پیدا کنید.

آیا این امکان وجود دارد که برند پوشاک را به صورت اینترنتی به ثبت رساند؟

بله، شما با مراجعه به سامانه هوشمند ثبت برند اسان ثبت قادر هستید تمام مراحل ثبت اینترنتی آن را بدون مراجعه حضوری انجام دهید

کلام آخر

همان طور که خواندید، در این مقاله سعی کردیم تا شما را با ثبت برند پوشاک کمی آشنا کنیم. از ضرورت ثبت برند پوشاک و همچنین مدارک لازم برای این پروسه صحبت کردیم، زمان لازم و همچنین شرایط مورد نیاز را نیز مورد بررسی قرار دادیم و در آخر به سوالات متداول در این زمینه پاسخ دادیم. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمای بیشتر در این حوزه می توانید با کارشناسان و متخصصان با تجربه ما در ارتباط باشید.

نظرات خود را برایمان بنویسید