ثبت برند به نام دو نفر

این سؤال خیلی از کسانی است که قصد راه‌اندازی یک استارت‌آپ را دارند. در همراهی با ما پاسخ این پرسش و پرسش‌هایی دیگری که در این زمینه دارید را خواهید دانست. در ادامه این مقاله بررسی خواهیم کرد که ثبت برند به نام دو نفر امکان پذیر است یا خیر؟ پس با ما همراه باشید.

آیا ثبت برند به نام دو نفر امکان پذیر است؟

برند یا علامت تجاری یک لوگو نیست، یک هویت نیست، یک محصول نیست. برند احساس درونی فرد در مورد یک محصول، خدمات یا سازمان است. در واقع برند ترکیبی از ویژگی‌های درون و بیرون یک پیشنهاد است که به آن هویت می‌بخشد و آن را از دیگران متمایز می‌کند.

بعد از تعریف برند که مفهوم تقریباً پیچیده‌ای دارد، به سراغ مبحث امکان‌پذیری ثبت برند به نام دو نفر می‌رویم. در پاسخ به سؤال آیا ثبت برند به نام دو نفر امکان‌پذیر است، باید گفت، ثبت برند به نام دو نفر امکان‌پذیر نمی‌باشد. به‌عبارت‌دیگر اگر یک برند به نام شخصی به ثبت رسیده است، شخص دیگری نمی‌تواند به آن برند ادعایی داشته باشد و آن را نمی‌تواند ثبت کند.

اما مالکیت مشترک امکان‌پذیر است و به این معناست که دو یا چند نفر بر یک چیز یا دارایی دارای حق مساوی هستند. مالکیت مشترک یک برند، زمانی است که دو نهاد یا دو نفر و یا حتی بیشتر، مشترکاً مالک یک برند باشند. هنگامی که دو یا چند نهاد به طور مشترک برای کالاها یا خدمات ارائه شده توسط آنها گرد هم می‌آیند، برای مالکیت مشترک، برند کالا یا خدمات ارائه شده درخواست می‌کنند. هنگامی که دو شخص حقوقی مشترکاً به‌عنوان مالک یک برند عمل می‌کنند، گفته می‌شود که آنها مالکان مشترک برند هستند.

ممکن است دو شرکت گرد هم آیند تا بازار و پایگاه مصرف‌کننده بزرگ‌تر برای یک محصول به دست آورند. یک شرکت ممکن است در تولید یک محصول خوب باشد درحالی‌که شرکت دیگری ممکن است در بازاریابی محصول خوب باشد. این دو شرکت ممکن است گرد هم آیند و یک نهاد مشترک بر روی محصول ایجاد کنند تا بازار بهتری برای محصول فراهم کنند.

ترکیب دو شرکت ممکن است هم برای تجارت و هم برای مصرف‌کننده خوب باشد. این شرکت‌ها می‌توانند با ایجاد یک نام محلی برای آن محصول که در حوزه قضایی خاص اعمال می‌شود، برای ثبت محصول اقدام کنند.

این نام محلی به کسب شناخت محلی و پایگاه مصرف‌کننده محلی کمک می‌کند و در نتیجه تقاضا برای محصول را افزایش می‌دهد. هنگامی که هر دو این شرکت‌ها با هم برای ثبت برند یک محصول درخواست می‌کنند، به‌عنوان مالک مشترک بر برند مالکیت می‌شوند.

مالکیت مشترک بر یک برند دارای مزایای خاصی است. هدف هر شرکتی ارائه بهترین کالاها و خدمات برای حفظ ارزش برند و حسن‌نیت خود در بازار است؛ بنابراین، شرکت‌ها برای تولید، تجارت و بازاریابی مشترک کالاها یا محصولات گرد هم می‌آیند. آنها مالکیت مشترک کالاها یا خدمات تولید و عرضه شده توسط آنها را به دست می‌آورند. برخی از مزایای مالکیت مشترک عبارت‌اند از؛

ثبت برند به نام دو نفر

مزایای مالکیت مشترک برند چیست؟

در ادامه بررسی خواهیم کرد که مشترک بودن مالکیت یک برند چه مزایایی دارد و چرا باید ثبت برند به نام دو نفر را انجام داد.

استفاده مشترک از برند

ازآنجایی‌که قانون مقرر می‌دارد که مالکان مشترک نمی‌توانند از علامت منحصراً به‌عنوان مالکیت خود استفاده کنند و برند را با هم نگه می‌دارند، استفاده از برند تضمین می‌شود. مالکان مشترک برند مسئول استفاده از علائم تجاری در کالاها یا خدمات ارائه شده توسط آنها هستند. اما، یک مالک نمی‌تواند مالکیت برند را در مقابل دیگری ادعا کند. هیچ کاربر به‌تنهایی نمی‌تواند بر برند مشترک مالکیت خود را ادعا کند و کنترل کاملی بر برند یا سرقفلی ایجاد شده توسط آنها اعمال کند.

همچنین بخوانید : ثبت برند بدون ثبت شرکت

انحلال کامل

درصورتی‌که یکی از طرفین برند مشترک تحت انحلال قرار گیرد، علامت تجاری با مالکیت مشترک محافظت می‌شود زیرا هیچ مالکی نمی‌تواند مالکیت کامل را ادعا کند. تمام حقوق مالکان مشترک در برند فوراً منحل می‌شود و برای یکبار استفاده توسط یکی از مالکان مشترک در دسترس نخواهد بود؛ بنابراین، حسن‌نیت و اعتماد به برند مورداستفاده در یک دوره زمانی حفظ می‌شود.

ثبت برند چه مزایایی برای شخص حقیقی و حقوقی دارد؟

حقوق انحصاری

صاحب برند ثبت شده از حق انحصاری بر علامت تجاری برخوردار است. مالک می‌تواند برای همه محصولاتی که در کلاس تجاری اعمال شده (کلاس علامت تجاری، اطلاعاتی در مورد نوع کالا یا خدماتی که علامت نشان می‌دهد ارائه می‌دهد) قرار می‌گیرند از آن استفاده کند. علاوه بر این، مالک می‌تواند از مالکیت انحصاری برند برخوردار باشد و می‌تواند دیگران را از استفاده غیرمجاز از آن برند تحت همان طبقه‌ای که در آن ثبت شده است، منع کند و این حق را دارد که از کاربر غیرمجاز برند شکایت کند.

ایجاد اعتماد و حسن‌نیت

کیفیت تثبیت شده محصول و خدمات شما توسط همه افراد از طریق برند شناخته می‌شود و باعث ایجاد اعتماد و حسن‌نیت در بین مشتریان در بازار می‌شود. این به ایجاد مشتریان دائمی کمک می‌کند که وفادار باشند و همیشه یک برند را انتخاب کنند.

 

محصول را متمایز می‌کند

پیداکردن محصولات شما را برای مشتریان آسان می‌کند. محصول و هویت محصولات شما را از رقبای موجود و پیش‌بینی‌شده متفاوت می‌کند و به‌عنوان ابزار تجاری کارآمد عمل می‌کند. لوگو می‌تواند دیدگاه، کیفیت یا ویژگی منحصربه‌فرد شرکت شما و هر سازمانی را نشان دهد.

شناخت کیفیت محصول

کیفیت محصول را به رسمیت می‌شناسد. مشتریان کیفیت محصول را با نام تجاری مرتبط می‌کنند و این تصویر در بازار در مورد کیفیت یک برند خاص ایجاد می‌شود که به جذب مشتریان جدید کمک می‌کند زیرا آنها می‌توانند کیفیت یک محصول را با لوگو / نام تجاری متمایز کنند.

ایجاد دارایی

ثبت علامت تجاری یک دارایی نامشهود یعنی مالکیت معنوی برای یک سازمان ایجاد می‌کند. علامت تجاری ثبت شده حقی است ایجاد شده که می‌تواند فروخته شود، واگذار شود، حق امتیاز داده شود یا به‌صورت تجاری قرارداد شود. همچنین، علامت تجاری دارایی نامشهودی است که به سازمان مزیت می‌دهد.

بیشتر بخوانید : مالکیت معنوی ثبت برند چیست؟

استفاده از نماد ®

پس از ثبت برند، می‌توانید از نماد ® روی لوگوی خود استفاده کنید که نشان می‌دهد علامت تجاری ثبت شده است و هیچ‌کس نمی‌تواند از همان علامت تجاری استفاده کند. این شامل همه نوع استفاده و همچنین حقوق است. اگر شخص دیگری از علامت تجاری استفاده می‌کند، در صورت ثبت علامت تجاری، می‌توانید از طرف نیز شکایت کنید.

حفاظت در برابر تخلف

هیچ رقیب یا شخص دیگری نمی‌تواند از علامت کلمه یا لوگوی ثبت شده توسط شما تحت علامت تجاری استفاده کند. بااین‌حال، اگر درهرصورت بدون تأیید صاحب علامت تجاری از آن استفاده کند یا از آن استفاده فریبنده‌ای کند، مالک می‌تواند از حمایت قانونی طبق قانون برخوردار شود و از انجام این کار جلوگیری کند.

ثبت جهانی برند

اگر کسی بخواهد برند را در کشورهایی غیر از ایران ثبت کند، برند ثبت شده در ایران می‌تواند به‌عنوان مبنای ثبت در آنجا استفاده شود. برای هر شخصی که مایل به گسترش در خارج از ایران است، برند ثبت شده در ایران می‌تواند پایه خوبی در کنار حسن‌نیت تثبیت شده در کشور باشد.

جذب نیروی انسانی

جوانان آرزو دارند به برندهای بزرگ بپیوندند، زیرا این شرکت‌ها به‌عنوان یک اصالت عمل می‌کنند. تصویر مثبت سازمان را القا می‌کنند و بنابراین نامزدها به‌راحتی جذب آنها می‌شوند. این امر هزینه‌های مربوط به استخدام و فعالیت‌های مرتبط را کاهش می‌دهد.

آیا ثبت برند به نام دو نفر قانونی است؟

آیا ثبت برند به نام دو نفر قانونی است؟

در حال حاضر این امکان وجود ندارد که یک برند به نام دو نفر ثبت شود، اما می‌توان با مالکیت مشترک یک برند را ثبت کرد. پس امکان ثبت برند به نام دو نفر وجود ندارد. برند را نمی‌توان آگهی کرد، اما می‌توان همان برند را در زمینه کالای دیگری به ثبت رساند.

مراحل ثبت برند به نام دو نفر

چون ثبت برند به نام دو نفر امکان‌پذیر نمی‌باشد، پس مراحلی برای انجام آن وجود ندارد.

اما به‌طورکلی برای ثبت برند مراحل زیر انجام می‌شود.

ثبت برند برای شخص حقیقی شامل مدارک زیر است:

کپی کارت ملی و شناسنامه

تصویر لوگو و برندی که مدنظر است.

آدرس کامل و کد محل اقامتگاه شخص حقیقی

کپی جواز و پرونده‌های مربوط به فعالیت که شامل؛ جواز تأسیس، پروانه تأسیس، جواز کسب و پروانه بهره‌برداری، ای نماد و سداد و…است.

کپی کارت بازرگانی

همچنین بخوانید : ثبت برند لاتین

مشکلات ناشی از ثبت یک علامت تجاری به نام دو نفر

از مشکلاتی که در این زمینه پیش می‌آید این است که یک شخص محصول و خدمات خود را با سال‌ها تلاش به مخاطبان ارائه می‌دهد و اگر کسی دیگری به ثبت همان برند اقدام کند باعث ایجاد ضرر مالی برای صاحب اصلی برند می‌شود.

در ادامه تعدادی از سؤالاتی که ممکن است برای شما در این زمینه پیش بیاید، ارائه داده‌ایم.

سؤالات متداول

ثبت برند را چگونه استعلام کنیم؟

با مراجعه به پایگاه اطلاعاتی روزنامه رسمی کشور به آدرس http://rrk.ir قبل از ثبت برند، از به ثبت نرسیدن آن توسط افراد دیگر مطمئن شوید.

هزینه اداری ثبت برند در ایران چقدر است؟

این هزینه شامل روزنامه‌های نوبت اول و دوم، اظهارنامه و حق‌الثبت برند است که باتوجه‌به شخص حقیقی و حقوقی متفاوت است.

چه زمانی طول می‌کشد تا یک برند ثبت شود؟

اگر کارها طبق روال انجام شود، معمولاً دو ماه زمان می‌برد تا یک برند ثبت شود.

مدت‌زمان اعتبار برند چقدر است؟

گواهینامه ثبت برند برای افراد حقیقی و حقوقی ده‌ساله است.

کلام آخر

در همراهی با ما به این نکته رسیدید که یک برند فقط مختص یک شخص حقیقی و حقوقی است و ثبت برند به نام دو نفر امکان‌پذیر نمی‌باشد.

نظرات خود را برایمان بنویسید