ثبت شرکت در ترکیه

مدت زمان: 2 هفته

هزینه: بهتره از ما مشاوره بگیرید تا بر اساس زمانی که برای پرونده شما باید گذاشته بشه، بهتون قیمت اعلام کنیم.

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

فهرست عناوین

ترکیه کشوری است با اقتصاد رو به رشد، برای همین این سؤال برای افرادی که علاقه مند راه اندازی کسب و کار در کشورهای دیگر هستند، پیش می آید که ثبت شرکت در ترکیه به چه صورت است؟ یا چه مراحل و شرایطی برای ثبت شرکت در این کشور وجود دارد؟ آیا تفاوت هایی بین ثبت شرکت در ترکیه و ثبت شرکت در ایران وجود دارد؟ چه مدارکی برای این کار نیاز هست؟ و سؤالات دیگری شبیه به این موارد وجود دارند که برای افراد ایجاد می شوند.

همان طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، ترکیه کشوری است که اقتصاد رو به رشدی دارد. بنابراین کشوری مناسب برای جذب سرمایه گذاران است. سرمایه گذاری در ترکیه روش های گوناگونی دارد و تنها جنبه گردشگری آن مد نظر نیست. یکی از موضوع‌ های پر اهمیت در سرمایه گذاری در ترکیه خرید ملک است، اما ثروتمندان ایرانی با ثبت شرکت در ترکیه نیز به بازار ترکیه راه یافته اند و از این منبع، درآمد زیادی را کسب کرده اند. می توان گفت شما با ثبت شرکت در ترکیه قادر خواهید بود تا تجارت خود با کشورهای مختلف را از طریق این شرکت انجام دهید. با ثبت کاف همراه باشید تا با تمام جوانب این مسیر آشنا شوید.

ثبت شرکت در ترکیه 2022

فرهنگ دو کشور ایران و ترکیه نزدیکی بسیاری دارد. با توجه به انواع تحریم های بانکی و اقتصادی در ایران خصوصاً در سال 2022 استقبال ثبت کشور در ترکیه افزایش پیدا کرده است. زیرا ترکیه یک منطقه آزاد تجاری به شمار می رود. اگر قصد فعالیت تجاری در عرصه بین المللی را دارید، در بین کشورهای همسایه ی ایران، کشور ترکیه بهترین انتخاب برای ثبت شرکت خواهد بود.

هزینه‌ های زندگی در ترکیه ارزان‌ تر از سایر کشورهای اروپایی است. به همین دلیل هزینه‌ ثبت شرکت در ترکیه و همین طور هزینه های نگهداری از شرکت در ترکیه هم به مراتب پایین‌ تر از بسیاری کشورهای دیگر است.

 حسن ثبت یک شرکت در کشور ترکیه این است که مالیاتی که به دولت پرداخت می‌ شود مبلغی جزیی و متناسب با درآمدهای حاصله است و شخص مجبور به پرداخت وجه ثابت و بی مورد به عنوان مالیات بر درآمد نخواهد بود.

مورد دیگری که با ثبت شرکت در ترکیه امکان پذیر می شود، این است که می‌ توانید به نام شرکت راه اندازی شده، ملک مسکونی و مستغلات خرید و فروش کنید. 

در نظر داشته باشید که روند ثبت شرکت در ترکیه، یک پروسه ی قانونی است و بدون آگاهی از تمام مسائل حقوقی و قانونی که بسیار مهم هستند، نمی توانید در این زمینه موفق شوید. ممکن است اگر بدون مشورت‌ های لازم وارد این فرآیند شوید، متحمل ضرر و زیان گردید و همچنین هزینه‌ های اضافی برای شما به وجود بیاید.

ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه

یکی از امکاناتی که ترکیه برای خارجیانی که علاقه مند به ایجاد کسب و کار در ترکیه هستند، به وجود آورده؛ امکان ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه است. مناطق آزاد، مناطقی هستند که در خارج از منطقه شهری ترکیه قرار دارند.

 این مناطق برای راه اندازی کارخانه و یا تأسیس دفاتر استارتاپ‌ های کوچک مناسب هستند؛ زیرا این مناطق پتانسیل بالایی دارند و از مزایای اصلی ثبت شرکت در مناطق آزاد ترکیه، منافع مالیاتی آن و بهره بردن از تخفیفات و معافیت‌ های مالیاتی ویژه است.

همچنین بخوانید : ثبت شرکت ارز دیجیتال

چرا ثبت شرکت در ترکیه انجام بدهیم ؟

شاید این سؤال برای شما هم پیش آمده باشد که چرا باید در ترکیه ثبت شرکت انجام دهیم؟ این کشور چرا در بین کشورهای همسایه ایران اهمیت بالاتری برای این کار دارد؟ موارد زیر بخش کوتاهی از پاسخ به این سؤالات هستند:

تفاوت ثبت شرکت در ترکیه و ایران

ثبت شرکت در ترکیه کمی با ایران متفاوت است. زیرا در ترکیه انواعی از شرکت هستند که مطابق قانون تجارت این کشور نبوده و ثبت شخصیت حقوقی اند. ولی انواع شرکت هایی که تابع قانون تجارت ترکیه باشند شباهت کمی با انواع شرکت در ایران دارند. شرکت نسبی مخصوص ایران است در حالی که در ترکیه هم مانند کشورهای اروپایی این نوع شرکت وجود ندارد. شرکت هایی که ایرانیان در ترکیه تأسیس می‌ کنند معمولا ۹۰ درصد شرکت ها با مسئولیت محدود می باشند.

اقامت ترکیه با ثیت شرکت

اقامت ترکیه با ثبت شرکت

برای افرادی که قصد به راه انداختن کسب و کار در یک کشور خارجی را دارند، ترکیه به دلیل داشتن نرخ مالیاتی پایین‌ تر نسبت به آمریکا و اروپا یک گزینه ی مطلوب است. اتباع خارجی برای انجام هرگونه فعالیت تجاری در ترکیه، حتی راه اندازی یک سوپر مارکت یا رستوران هم نیاز دارند تا مراحل کامل ثبت شرکت در ترکیه را انجام دهند. 

با ثبت شرکت ، به راحتی می‌ توانید از طریق شرکت تان تجارت خود را با کشورهای مختلف گسترش دهید. همین امر راه اخذ اقامت ترکیه را برای شما هموار کرده و حتی تحت شرایط خاصی می‌ توانید با فعال نگه داشتن کسب و کار خود پاسپورت ترکیه را نیز اخذ نمایید.

قوانین ثبت شرکت در ترکیه

برای ثبت شرکت در کشور ترکیه شما نیاز به موارد گوناگونی نظیر ایجاد حساب بانکی دارید. این موارد در کنار اینکه شما چه شرکتی را برای ثبت انتخاب کنید، بر روی نوع قوانین مورد نیاز مؤثر هستند. بهترین راه برای کسب آگاهی در این زمینه برقراری ارتباط با مشاوران مؤسسه ثبت کاف است تا بتوانید متناسب با نیاز خود از قوانین ثبتی در ترکیه برای راه اندازی و تأسیس شرکت، آگاه شوید.

انواع ثبت شرکت در کشور ترکیه

به عنوان یک متقاضی خارجی در ترکیه 9 نوع شرکت وجود دارند که شما می توانید اقدام به ثبت آن ها کنید. در بین این شرکت ها، دو مورد شرکت شخصی و شرکت های LIMITED یا شرکت با مسئولیت محدود خواهان بیشتری برای ثبت در ترکیه دارند.

شرکت با مسئولیت محدود ( Limited )

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه با نام Limited شناخته می‌ شود. نزدیک به 82 درصد از شرکت‌ های ثبت شده در ترکیه شرکت با مسئولیت محدود هستند. این شرکت برای متقاضیان ایرانی ثبت شرکت در ترکیه نیز از محبوبیت بالایی برخوردار است؛ زیرا فرآیند ثبت اینگونه شرکت‌ ها بسیار آسان است. 

شرکت های با مسئولیت محدود را می توان فقط با داشتن یک سهامدار تأسیس نمود. سقف تعداد سهامداران در این نوع شرکت‌ ها 50 نفر می‌ باشد.

حداقل سرمایه مورد نیاز برای این نوع از شرکت‌ ها نیز کم بوده و مبلغ تقریبی 10000 لیر ترکیه است. سرمایه مورد نیاز برای تأسیس این نوع شرکت می تواند تا 24 ماه پس از ثبت شرکت وارد حساب‌ های شرکت شود. در این نوع شرکت‌ ها هر سهامدار فقط به اندازه آورده خود، مسئولیت بدهی‌ های شرکت را بر عهده دارد. در نتیجه هر سهامدار مسئولیت محدودی در زمینه بدهی‌ های شرکت برعهده دارد.

شرکت‌ های سهامی ( Joint Stock )

شرکت‌ های سهامی در ترکیه به نام آنونیم (anonim) شناخته می شوند. به طور تقریبی 13 درصد از شرکت‌ های ثبت شده در ترکیه در دسته شرکت های سهامی جای دارند.

 اینگونه شرکت‌ ها به منظور اهداف اقتصادی بزرگ تشکیل می‌ شوند و فقط این نوع شرکت‌ ها هستند که می‌ توانند سهم خود را به عموم مردم عرضه کرده و وارد بورس شوند. حداقل سرمایه اولیه مورد نیاز برای این شرکت‌ ها باید 50000 لیر ترک باشد.

شرکت‌ های تعاونی ( Cooperative )

این نوع شرکت‌ ها معمولاً برای انجام امور مشارکتی تأسیس می‌ شوند. برای تأسیس این مدل شرکت‌ ها به حداقل 7 عضو نیاز است. به طور تقریبی 4 درصد از شرکت های تأسیس شده در ترکیه در این دسته قرار دارند.

شرکت های با شراکت محدود ( Limited Partnership )

برای ایجاد شرکت با شراکت محدود نیز به حداقل دو شخص نیاز است. یکی از این اشخاص شریک فعال است و مسئولیتش نامحدود است و شریک دیگر با مسئولیت محدود است و فقط به اندازه آورده خود، مسئولیت دارد. کمتر از یک درصد شرکت های ثبت شده در ترکیه از این نوع شرکت ها هستند.

شرکت‌ های جمعی یا غیر تعاونی ( Collective )

برای تأسیس این نوع شرکت ها به حداقل دو شریک نیاز داریم. هر شریک حق آن را دارد که شرکت را به صورت کاملاً جداگانه مدیریت نماید. برای ثبت این شرکت‌ ها نیازی به حداقل سرمایه نیست. همچنین کمتر از یک درصد شرکت‌ های ثبت شده در ترکیه به صورت شرکت جمعی هستند.

شرکت شخصی

در صورتی که به تنهایی دارای یک کسب و کار هستید و این کسب و کار دامنه ی گسترده ای از فعالیت ها را در بر ندارد، می توانید آن را به صورت شرکت شخصی به ثبت برسانید. در این نوع شرکت ها یک نفر در شرکت بوده و هزینه نگهداری و تأسیس آن کم است. 

اجازه درج سایر فعالیت ها را در موضوع شرکت نخواهید داشت. مدیر عامل شرکت می تواند برای خود درخواست اجازه کار بگیرید. حداقل هزینه ثبت شرکت شخصی در ترکیه از حدود 2800 لیر می باشد.

شرکت تضامنی

شرکتی است که تحت اسم مخصوصی بین دو یا چند شریک حقیقی با مسئولیت تضامنی تشکیل می‌ شود. اگر پول شرکت برای پرداخت تمام قروض شرکت کافی نباشد هریک از شرکا مسئول پرداخت این بدهی می‌ باشند.

شرکت مختلط

در این نوع شرکت یک یا چند نفر شریک، ضامن تمام وام ها و دارای سهم الشرکه می باشند. دیگر شرکا در مقابل وام شرکت فقط به نسبت سرمایه خود در شرکت مسئولیت دارند. اشخاص حقوقی نمی توانند جزو شرکای ضامن باشند.

مؤسسات مالی ( صرافی )

تأسیس مؤسسات مالی در قالب یک شرکت سهامی امکان پذیر می باشد. البته تأسیس این نوع مؤسسات نیاز به اخذ مجوز از سازمان های مربوطه دارد که در حال حاضر این سازمان ها مجوز صادر نمی کنند. با این وجود تأسیس این گونه مؤسسات مالی با راه کارهای ویژه ای و به صورتی کاملاً قانونی ممکن است.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

مزایای ثبت شرکت در کشور ترکیه چیست؟

اگر تصمیم به ثبت شرکت داشته باشید و کشور ترکیه را برای این کار انتخاب کرده باشید، پیش از هر چیز باید مزایای آن را بررسی کنید. در ادامه به تک تک این مزایا اشاره خواهیم کرد.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

1. تعیین آدرس دفتر شرکت

2. تنظیم اساسنامه و فرم‌ های مخصوص تأسیس شرکت

3. تعیین و رزرو نام شرکت   

4. تهیه بیزنس پلن یا برنامه تجاری

5. آماده کردن اسناد و مدارک لازم شامل مدارک هویتی و مدارک تمکن مالی

6. مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی

7. تأیید اساسنامه در دفتر خانه رسمی

8. مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

9. چاپ روزنامه رسمی

10. تأیید نمونه امضا و وکالت نامه در دفترخانه

11. تنظیم فرم اداره دارایی

12. مراجعه و تحویل اسناد مربوط به اداره دارایی

13. بازدید و تأیید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی

14. اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید و تأیید آدرس

15. اخذ کارت بازرگانی

16. تصدیق دفاتر حسابداری

17. گشایش حساب بانکی برای شرکت

18. دریافت رسید بانکی نشان دهنده واریز سرمایه

19. معرفی حسابدار و مشاور مالی

20. برای ثبت شرکت در ترکیه ارائه اجاره نامه به نام شرکت اجباری و ضروری است اما در ترکیه امکان تهیه home office نیز وجود دارد.

21. از سال ۲۰۱۲ محدودیتی در تعداد سهامدارها وجود ندارد و حداقل با یک نفر نیز می شود در ترکیه شرکتی را به ثبت رساند و نیازی به شریک ترک نیست.

22. یک چهارم سرمایه شرکت در هنگام تأسیس شرکت در ترکیه باید به بانک واریز شده باشد و چند روز در حساب مسدود می‌ شود.

23. حضور یکی از سهامداران یا مدیر عامل و یا صاحبان امضا کافی است.

24. پس از ثبت شرکت برای اخذ اجازه کار لازم به استخدام ۱ کارمند در سال اول و ۵ کارمند ترک از سال دوم خواهید بود.

25. در صورتی که محل کار اجاره ای باشد ۲۳ درصد مالیات بر اجاره یا استوپاژ خواهید داشت.

26. باید هزینه های سالانه دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی را پرداخت کنید.

27. مالیات بر درآمد، معادل ۱۸٪ سود خالص شرکت است.

28. پس از ۵ سال فعالیت مداوم شرکت، در صورت نداشتن تخلف امکان اخذ اقامت ترکیه وجود دارد اما فعال بودن شرکت در مدت ۵ سال برای کسب اقامت الزامی است.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت در ترکیه

مدت زمان ثبت شرکت در ترکیه

مدت زمانی که برای ثبت شرکت نیاز هست با توجه به نوع کسب و کاری که قصد راه اندازی آن را دارید، تعیین می شود. همچنین کیفیت مدارک و آماده بودن آن ها یا تسلط فرد در ثبت شرکت نیز بر این زمان تأثیر می گذارد. به طور تقریبی و با در نظر گرفتن آمادگی کامل فرد و مدارک، برای شرکت های شخصی چند روز و برای شرکت هایی با مسئولیت محدود تقریباً یک هفته بعد از حضور شرکا زمان لازم است.

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

هزینه های ثبت شرکت در ترکیه

هزینه ثبت یا تأسیس شرکت در ترکیه به عوامل متعددی مانند نوع شرکت یا تعداد شرکا، بستگی دارد که برای استعلام دقیق آن می توانید با مؤسسه ثبت کاف تماس گرفته و اقدام به کسب اطلاعات کنید. با این حال در ادامه بخشی از هزینه هایی که شما ملزم به پرداخت آن برای ثبت شرکت یا حفظ و نگهداری شرکت تان هستید، آورده شده است.

هزینه اجاره دفتر کار در ترکیه

هزینه اجاره دفتر کار در ترکیه، کاملاً وابسته به شهری است که قصد دارید شرکت خود را در آنجا تأسیس کنید. این می‌ تواند از ماهانه 1000 لیر به بالا متغیر باشد. البته خوشبختانه برای ثبت شرکت در ترکیه الزامی به اجاره واحدهای تجاری نیست و دفتر شرکت می‌ تواند واحد مسکونی نیز باشد. به همین دلیل هزینه اجاره دفتر کار در ترکیه می‌ تواند کمتر شود.

هزینه نگهداری شرکت در ترکیه

از دیگر هزینه‌ هایی که برای شرکت ثبت شده در ترکیه مطرح است، حداقل هزینه نگهداری شرکت در ترکیه است. حداقل هزینه نگهداری شرکت میزان پولی است که باید برای فعال نگه داشتن شرکت پرداخت شود. از آنجا که داشتن حسابدار برای شرکت‌ های ترک الزامی است، بنابراین یکی از هزینه‌‌ های نگهداری شرکت در ترکیه، پرداخت حقوق ماهانه حسابدار است.

 از دیگر هزینه های نگهداری شرکت در ترکیه می‌ توان به هزینه‌ های مربوط برای دفتر کار اشاره کرد. در صورتی که دفتر کاری شما در ترکیه برای خودتان نباشد، هزینه اجاره دفتر کار در ترکیه نیز جزو هزینه های شما است.

 البته به این نکته توجه داشته باشید که به هزینه اجاره دفتر کار در ترکیه باید ۲۳ درصد مالیات بر اجاره ماهانه یا استوپاژ را نیز باید اضافه کنید که هر سه ماه یکبار پرداخت می‌ شود. علاوه بر این هزینه ها، هزینه های آب، برق، گاز، تلفن و اینترنت نیز ماهانه خواهند بود.

 هزینه‌ هایی هم برای دفاتر رسمی و پلمپ آن در دارایی وجود دارد که سالانه پرداخت می شود. همچنین مالیات بر درآمد نیز معادل 18 تا 20 درصد سود خالص شرکت می‌ باشد.

هزینه ثبت برند در ترکیه

هزینه ثبت برند در کشور ترکیه می تواند متغیر باشد اما به طور کلی یک سری هزینه ها مثل : اجاره دفتر ، مالیات و … ثابت است.

ترکیه 11 طبقه خدماتی و 34 طبقه کالایی را برای مشخص کردن قیمت ثبت برند ایجاد کرده است. مبلغ قطعی وجود ندارد و شما برای استعلام می توانید از متخصصان مؤسسه ثبت کاف کمک بگیرید. این هزینه می‌ تواند شامل هزینه‌ هایی مانند ترجمه فرم ثبت برند از زبان های دیگر به ترکی یا هزینه‌ های دیگر باشد.

 در خصوص مدت اعتبار نشان تجاری نیز باید گفت که در حال حاضر اعتبار نشان تجاری شرکت یا برند در ترکیه ده سال است و بعد از آن باید نسبت به تمدید اقدام نمایید.

از این هزینه ها می توان به سرمایه اولیه برای ثبت شرکت، ترجمه پاسپورت در دفتر اسناد رسمی، هزینه دفاتر رسمی و پلمپ آن‌ ها در اداره دارایی ترکیه و در نهایت هزینه حق امضا، وکالت نامه و هزینه مترجم اشاره کرد.

سوالات رایج در مورد ثبت شرکت در ترکیه

نظرات خود را برایمان بنویسید