ثبت شرکت ارزهای دیجیتال

مدت زمان

هزینه: بهتره از ما مشاوره بگیرید تا بر اساس زمانی که برای پرونده شما باید گذاشته بشه، بهتون قیمت اعلام کنیم.

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

فهرست عناوین

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال، یا رمزارز که ترجمه واژه لاتین Cryptocurrency است، به نوعی پول دیجیتال اطلاق می‌شود که مبتنی بر علم رمزنگاری است. ویژگی‌های اساسی ارز دیجیتال شامل عدم‌تغییر ماهیت و غیرمتمرکز بودن آن است که به واسطه بهره‌گیری از بستر بلاک چین حاصل می‌شود.

منظور از ویژگی غیرمتمرکز بودن این است که کنترل آن رمزارز توسط هیچ سازمانی صورت نمی‌گیرد. ارسال، واگذاری و انتقال این رمزارزها به شخص ثالث در محیط اینترنت بدون هیچ‌گونه واسطه‌ای صورت می‌گیرد. به عبارت دیگر، افتتاح حساب، انتقال بانکی و استفاده از هر روش انتقالی برای این کار مورد نیاز نخواهد بود.

رمزارزها نیز همانند واحدهای پولی رایج دنیا، از ارزش مادی برخوردارند اما فرآیند تولید آن‌ها متفاوت است.

بلاکچین

بلاک چین چیست؟

منظور از بلاک چین بستری برای تبادل اطلاعات در مورد تمامی تراکنش‌ها برای افراد داخل و خارج شبکه است. اکثر رمزارزها از این بستر برای مشاهده تراکنش‌ها و سایر اطلاعات استفاده می‌کنند.

برخی از رمزارزها قابل‌استخراج هستند مانند بیت کوین و برخی دیگر از قبل به صورت کوین یا همان سکه استخراج شده و برای تبادل در شبکه قرار گرفته‌اند. به منظور اجرای تراکنش‌های مورد نظر، مدل‌های مختلفی معرفی شده است. مدل‌هایی نظیر مدل اثبات کار که توسط بیت کوین مورد استفاده قرار می‌گیرد، در بلاک چین پیاده‌سازی می‌گردد.

پیاده‌سازی و اجرای این مدل‌ها در بلاک چین به صورت الگوریتم‌های اجماع صورت می‌گیرد که تأیید یا عدم‌تأیید یک تراکنش را در شبکه توسط مشارکت‌کنندگان تعیین می‌کند. از آنجایی که تراکنش رمزارزها در شبکه بر اساس مدل P2P یا همان مدل نظیر به نظیر صورت می‌گیرد، لزوم وجود واسطه در شبکه از بین خواهد رفت.

در ادامه این مقاله، نکاتی در زمینه ثبت شرکت‌های رمزارز و مجوزهای لازم برای صرافی‌های مرتبط با این حوزه ارائه خواهد شد. اگر به دنبال ثبت یک شرکت رمزارز و یا اخذ مجوز صرافی هستید، و به دنبال مرجعی برای معرفی مدارک و اسناد لازم برای این کار می‌گردید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ثبت شرکت ارز دیجیتال

به منظور ثبت یک شرکت ارز دیجیتال به صورت قانونی، می‌بایست در سامانه بهین یاب اطلاعات لازم را ثبت کرده و درخواست صدور مجوز را اعلام نمود. این مجوز برای همه افراد حقیقی و حقوقی ایرانی و یا غیر ایرانی قابل دریافت است.

سامانه بهین یاب متعلق به خدمات وزارت صنعت، معدن و تجارت است و به منظور ارائه و انتشار اطلاعات مربوط به ثبت شرکت‌ها برای عموم مردم راه‌اندازی شده است. مجوز ثبت شرکت ارز دیجیتال در واقع سندی است که به شخص درخواست‌دهنده اعطا می‌گردد مبنی بر اینکه پروانه بهره‌برداری از مکانی به نام مزرعه استخراج برای شخص صادر شده است.

بر اساس این مجوز، ظرفیت و میزان فعالیت شخص در زمینه استخراج رمزارز در مکان مورد نظر، تعیین می‌گردد.

نقش بانک مرکزی در حوزه ارزهای دیجیتال

بانک مرکزی در قالب چهار مصوبه به حوزه ارزهای دیجیتال وارد شده و یک سری قوانین را در این مورد وضع کرده است.

1. طبق قانون اول، انتشار رمزارز مبتنی بر دارایی ریالی، طلا و یا سایر فلزات گران‌بها و یا ارزهای رایج دنیا تنها در انحصار بانک مرکزی می‌باشد.

2. فعالیت اشخاص حقیقی و یا حقوقی در حوزه اداره شبکه و یا نظام پولی مبتنی بر رمزارز که بر اساس بستر بلاک چین صورت بگیرد، منع قانونی داشته و غیرمجاز است. در صورت احراز این مسئله، بانک مرکزی می‌تواند نسبت به فعالیت‌های صورت گرفته اعلام شکایت کرده و از طریق مجاری قانونی مسئله را پیگیری نماید.

3. هر نوع ضرری که ناشی از فعالیت مبتنی بر رمزارز در شبکه‌های پولی تحمیل گردد و بر بستر بلاک چین پایه‌ریزی شده باشد، تنها متوجه ناشران، پذیرندگان و معامله‌کنندگان در این حوزه است.

4. در حال حاضر بررسی‌ها در مورد به رسمیت شناختن رمزارزها توسط بانک مرکزی در حال انجام است.

مجوز صرافی آنلاین

مجوز صرافی آنلاین وجود دارد؟

با توسعه مبادلات ارزی به روش‌های مختلف، صرافی‌ها در قالب‌های مختلفی گسترش یافته‌اند. در دنیای امروز تبادلات با گسترش رمزارزها و تراکنش‌های این حوزه، بحث صرافی‌های آنلاین و اخذ مجوزهای لازم برای راه‌اندازی این صرافی‌ها نیز ارائه شده است.

اگرچه به دلیل توسعه بازار صرافی‌ها و خدمات‌رسانی از راه دور، برخی از این مراکز اقدام به توسعه فروش آنلاین کرده‌اند اما باید گفت که تا کنون هیچ صرافی در ایران مجوز فعالیت به صورت آنلاین را به صورت رسمی دریافت نکرده است و تمام صرافی‌هایی که به صورت آنلاین اقدام به مبادلات ارزی می‌کنند، در واقع فعالیت‌شان غیررسمی است.

مطلب پیشنهادی : ثبت شرکت در ترکیه در سال 2022

مجوز صرافی آنلاین را از کجا بگیریم؟

دریافت مجوز صرافی آنلاین در ایران کار آسانی نیست، اما این مسئله به این معنی نیست که صرافی‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند، همگی کلاه بردارند. بلکه در مقابل باید گفت که بسیاری از این صرافی‌ها، شرکت‌های قابل اطمینانی هستند و برای خدمات حضوری دارای تأییدیه‌های رسمی بوده و تنها به صورت غیررسمی در زمینه ارائه خدمات آنلاین فعالیت دارند.

ممکن است در آینده با تغییر سیاست‌ها در این حوزه، مجوزهایی برای فعالیت صرافی‌های آنلاین صادر گردد اما در حال حاضر هیچ مجوزی در این زمینه صادر نشده است.

شرکت‌های صرافی چه نوع می‌باشند؟

به طور کلی شرکت‌های صرافی بر اساس نوع فعالیت و محدوده تراکنش‌ها به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

ثبت شرکت ارز دیجیتال به صورت صرافی حضوری

شرکت‌های ارز دیجیتال که به صورت صرافی تأسیس می‌شوند و با نام تجاری Exchange شناخته شده‌اند، محلی برای تبدیل ارزهای دیجیتال به ارزهای دیجیتال دیگر و یا پول ملی می‌باشد. برخی از صرافی‌های معتبر ایرانی که به یکی از دو روش بالا در حال فعالیت هستند، امروزه بسیاری از ارزهای دیجیتال را نیز به عنوان ارز مبادله‌ای خرید و فروش می‌کنند.

بنابراین برای ثبت یک شرکت ارز دیجیتال که فعالیت آن به صورت حضوری است، کافی است بر اساس مدارک لازم برای این کار و اعلام سرمایه اولیه اقدام به دریافت مجوز نمایید. در صورت اخذ مجوز و طی مراحل آن پس از 6 ماه از سوی بانک مرکزی مجاز به تأسیس صرافی حضوری خواهید بود.  

ثبت شرکت ارز دیجیتال به عنوان صرافی مجازی

ثبت شرکت به صورت صرافی آنلاین مستلزم ثبت یک شرکت صرافی است که معمولاً از نوع تضامنی ثبت می‌شود. پس از ثبت این شرکت، می‌بایست درخواست و مدارک مورد نیاز را به بانک مرکزی ارائه نمایید. درخواست ثبت چنین شرکتی هم برای اشخاص حقیقی و هم حقوقی امکان‌پذیر خواهد بود.

علاوه بر مدارک مورد نیاز، ضمانت‌نامه حُسن اجرای تعهدات نیز می‌بایست برای بانک ارسال گردد و پس از تأیید اولیه، مدارک فیزیکی به صورت حضوری تسلیم بانک مرکزی شود.

مطلب پیشنهادی : شرایط و مراحل ثبت برند لاتین

اعتبار مجوز صرافی آنلاین چه مدت است؟

طبق قانون بانک مرکزی، مجوز صرافی ارز دیجیتال به صورت آنلاین تنها 24 ماه اعتبار خواهد داشت. البته پس از طی این مدت، با ارائه گزارش عملکرد شرکت دوباره برای یک دوره دیگر قابل تمدید خواهد بود.

لازم به ذکر است که مدت زمان لازم جهت اخذ مجوزهای لازم نیز 6 ماه است که پس از طی این زمان، اعتبار 24 ماهه محاسبه خواهد شد.

آیا داشتن مجوز صرافی آنلاین برای سایت اکسچنج کافی است؟

به منظور تأسیس یک سایت صرافی آنلاین، اخذ مجوز صرافی آنلاین از سوی بانک مرکزی الزامی است. علاوه بر این، طبق مدارکی که می‌بایست برای تأسیس صرافی مجازی یا آنلاین ارائه دهید، آگهی ثبت مؤسسه یا شرکت، روزنامه آگهی تأسیس شرکت و مدارک دیگر نظیر ضمانت‌نامه معتبر بانکی و جواز تأسیس نیز ضروری می‌باشد.

علاوه بر این موارد، گواهینامه مهارت انجام عملیات صرافی ارزهای دیجیتال نیز یکی از مدارک مورد نیاز برای این کار است که توسط بانک مرکزی تأیید می‌گردد. این گواهینامه می‌بایست از مؤسسات معتبر که توسط بانک مرکزی مجاز اعلام شده‌اند، دریافت شود.

.

شرایط ثبت شرکت خدمات ارز دیجیتال

شرکت‌های خدمات ارز دیجیتال در حوزه خرید و فروش ارزهای دیجیتال معروف در سطح دنیا فعالیت می‌کنند. به منظور ثبت یک شرکت فعال در این حوزه، همان‌گونه که پیش‌تر نیز بیان شد، 2 روش عمده وجود دارد. می‌توان شرکت را به صورت صرافی حضوری ثبت کرد و یا مجوزهای لازم را جهت ثبت شرکت به صورت صرافی مجازی که در قالب وب‌سایت انجام می‌گیرد، اخذ نمود.

شرایط لازم جهت صدور مجوز صرافی ارز دیجیتال

شرایط و مدارک مورد نیاز برای صدور مجوز صرافی آنلاین ارز دیجیتال به صورت زیر است:

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت ارز های دیجیتال

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت ارز دیجیتال

به منظور ثبت یک شرکت ارز دیجیتال، مدارک مورد نیاز برای متقاضیان حقیقی و حقوقی متفاوت است.

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقیقی

مدارک مورد نیاز برای اشخاص حقوقی

مدت زمان ثبت شرکت‌های رمز ارز

مجوز ثبت شرکت ارز دیجیتال پس از اعلام درخواست و تسلیم مدارک مورد نیاز، پس از بررسی در سازمان صنعت، معدن و تجارت صادر می‌گردد. مدت زمان لازم برای صدور مجوز از سوی این نهاد، معمولاً بین 4 تا 6 ماه است.

هزینه ثبت شرکت ارزهای دیجیتال

هزینه ثبت شرکت ارزهای دیجیتال چقدر است؟

هزینه‌های ثبت شرکت استخراج رمزارز در ایران به طور کلی بسته به میزان سرمایه ثابت اعلامی در فرم درخواست صدور مجوز متفاوت خواهد بود. اما به طور رسمی این هزینه شامل 3 بخش اصلی است:

سوالات رایج در مورد ثبت شرکت ارزهای دیجیتال

یک پاسخ

نظرات خود را برایمان بنویسید