ثبت کد اقتصادی

مدت زمان

هزینه: بهتره از ما مشاوره بگیرید تا بر اساس زمانی که برای پرونده شما باید گذاشته بشه، بهتون قیمت اعلام کنیم.

کاربر گرامی، برای دریافت این خدمت، لطفا نام و نام خانوادگی و شماره همراه خود را برای ما ارسال کنید تا ما با شما تماس بگیریم.

فهرست عناوین

سازمان امور مالیاتی در سراسر کشور، اشخاص حقیقی و حقوقی را با شماره کد اقتصادی می‌شناسد که به آن شماره اقتصادی هم می‌گویند. هر شرکت به یک شماره اقتصادی نیاز دارد.

این شماره اقتصادی نحوه عملکرد یک واحد اقتصادی و فعالیت‌های آن ازجمله خدمات یا خرید و فروش را در قراردادها و فاکتورها مشخص می‌کند.

اگر پیش از این نمی‌دانستید کد اقتصادی چیست؟ یا چه کاربردی دارد با این مقاله همراه باشید. زیرا شماره اقتصادی یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کسب و کار شماست و بدون داشتن آن عاجز از هر گونه فعالیتی هستید.

در این مقاله قصد داریم به بررسی اینکه کد یا شماره اقتصادی چیست؟ چه مزایایی دارد و چطور می‌توان آن را دریافت کرد بپردازیم تا همراهان عزیزی که نیاز به دانستن این موارد دارند به زحمت نیوفتند.

Article10

کد اقتصادی چیست؟

کد یا شماره اقتصادی یک عدد ۱۲ رقمی برای شناسایی یک واحد اقتصادی است. این کد چیزی مثل کد ملی یک شخص است، اما برای یک واحد اقتصادی و یک کسب و کار مشخص می‌شود.

هر شماره اقتصادی یک عدد منحصربه‌فرد است که برای هر واحد اقتصادی با دیگر واحدهای اقتصادی تفاوت دارد.

این کد ۱۲ رقمی اقتصادی توسط سازمان امور مالیاتی که خود زیرمجموعه وزارت امور اقتصادی و دارایی هست تعیین و به یک کسب و کار ارائه می‌شود.

دریافت کد اقتصادی

شرکت‌ها از زمان ثبت در اداره ثبت تا دو ماه بعد وقت دارند که جهت تشکیل پرونده مالیاتی و اخذ کد اقتصادی اقدام کنند. در غیر این صورت مجاز به عقد قرارداد یا ارائه اظهارنامه مالیاتی در پایان سال مالی نیستند.

علاوه بر این، دریافت کارت بازرگانی، شرکت در مناقصات و مزایدات، عقد قرارداد با مؤسسات دولتی وابسته به داشتن شماره اقتصادی است.

همچنین شرکت‌ها برای پرداخت مالیات، تسهیل و تسریع روند بررسی دفاتر قانونی شرکت، احراز هویت اشخاص در اداره مالیات و ممانعت از رقابت‌های ناسالم نیاز به داشتن کد اقتصادی دارند.

شرکت‌هایی که شماره اقتصادی ندارند؛ مشمول قوانین معافیت از مالیات نمی‌شوند. پس دریافت شماره اقتصادی، بعد از ثبت شرکت و برای اخذ کارت بازرگانی، الزامی است.

دریافت شماره اقتصادی از طریق شناسه ملی

شما می‌توانید با داشتن شناسه ملی هم کد یا شماره اقتصادی دریافت کنید. فقط باید بدانید که شماره اقتصادی به اشخاص حقیقی و حقوقی که کسب و کارشان مشمول مالیات است تعلق می‌گیرد ولی شناسه ملی فقط به اشخاص حقوقی تعلق می‌گیرد. شناسه ملی شناسه‌ای ۱۱ رقمی است و کد اقتصادی ۱۲ رقم دارد .

مرجع صادرکننده شناسه ملی اداره ثبت شرکت‌ها است و مرجع صادرکننده کد یا شماره اقتصادی، سازمان امور مالیاتی کشور است . شماره اقتصادی، توسط قوه مجریه صادر می‌شود و شناسه ملی توسط قوه قضاییه.

مزایای دریافت کد اقتصادی

مسئله مهم در کسب ‌و کار مزایا است. پیش از اینکه بخواهید اقدام به گرفتن کد یا شماره اقتصادی کند شاید نیاز داشته باشید تا مزایای داشتن آن را بدانید.

کاربردهای شماره اقتصادی

از مهم‌ترین کاربردهای شماره اقتصادی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مزایای دریافت کد اقتصادی

همچنین مزایای دیگری هم هستند که الزام دریافت شماره اقتصادی را نشان می‌دهند.

 • کد اقتصادی، شناسه‌ای ۱۲ رقمی است که به شرکت شما اعتبار می‌بخشد.
 • شماره اقتصادی یکی از مدارکی است که برای واردات و صادرات به آن نیاز دارید.
 • حال که مزایای دریافت کد اقتصادی را می‌دانید لازم است به مواردی که در صورت نداشتن این کد به آن‌ها دچار می‌شوید هم اشراف داشته باشید. موتردی نظیر:
 • برای نخستین بار، ۲ برابر سود حاصل از معاملات خود را باید شرکت، به عنوان جریمه پرداخت کند.
 • برای دومین بار، محل فعالیت شرکت به مدت ۳ ماه پلمپ خواهد شد.
 • برای سومین بار، محکومیت مدیران شرکت به ۳ تا ۶ ماه حبس را در پی دارد.

مواردی که با داشتن شماره اقتصادی می‌توانید آن‌ها را انجام دهید به شرح زیر هستند:

 • اخذ کارت بازرگانی
 • شرکت در مزایدات و مناقصات
 • پیش نیاز ارایه اظهارنامه مالیاتی
 • اخذ گواهی ارزش افزوده
 • اظهارنامه‌های الکترونیکی مؤدیان مالیاتی

بنابراین شماره اقتصادی جدید و قدیم لازم برای کلیه فعالان اقتصادی در تجارت خارجی با گمرک جمهوری اسلامی ایران است.

اخذ شماره اقتصادی برای چه افرادی ضروری است؟

تمام شرکت‌ها موظف‌ هستند نسبت به اخذ کد یا شماره اقتصادی اقدام کنند. طبق قانون دریافت شماره اقتصادی برای تمام مؤدیان مالیاتی موردنیاز است و تفاوتی ندارد که شخص حقیقی یا حقوقی باشد، درهرصورت باید نسبت به دریافت این کد اقدام کند.

دسته بندی گروه‌ها، شرکت‌ها و افرادی که نیاز به دریافت کد یا شماره اقتصادی دارند:

فقط افرادی که جزو اصناف زیر هستند نیازی به دریافت شماره اقتصادی ندارند:

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی اشخاص حقیقی

مدارک لازم برای دریافت کد اقتصادی افراد حقوقی

 •  تهیه و تکمیل دفترچه اشخاص حقوقی ( تهیه از واحد های کپی اداره های مالیات ) و همراه داشتن مهر شرکت
 • پاسخ استعلام از واحد مستغلات شهرتان جهت تشکیل پرونده مالیات اجاره ( استعلام از تشکیل پرونده اخذ گردد)
 • اصل و تصویر آگهی های ثبتی و مدارک شرکت اعم از پیش آگهی تغییرات و تأسیس، اساسنامه، شرکت نامه و تقاضانامه شرکت‌های مسئولیت محدود، اظهارنامه شرکت‌های سهامی خاص و تقاضانامه مؤسسات ( ۱ سری کپی )
 • اصل و تصویر کلیه روزنامه‌های تأسیس و روزنامه تغییرات
 • اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی کلیه صاحبان امضا مجاز و اعضا ( یا برابر اصل شده )
 • اصل و تصویر سند مالکیت در صورتی که یکی از صاحبان امضا مالک محل قانونی باشند یا اجاره‌نامه محل اقامت شرکت محضری یا اجاره‌نامه همراه با کد رهگیری و هولوگرام به نام شرکت ( ۱ سری کپی )
 • نکته: جهت اخذ کد یا شماره اقتصادی، اجاره‌نامه می بایست به نام شرکت باشد و به نام شخص غیرقابل قبول می‌باشد.
 • اصل و تصویر قبض آب، برق و تلفن محل شرکت
 • گواهی امضا صاحبان امضای مجاز شخص حقوقی ( گواهی امضا در دفترخانه اسناد رسمی گرفته شود) و به نام اداره امور مالیاتی منطقه مورد نظر باشد.

نحوه دریافت کد اقتصادی

باید مدارک اعلامی فوق را به ادارات مالیاتی تسلیم کنید. تا مراحل دریافت کد اقتصادی شما طی شود. این مدارک پس از ثبت، تحویل اداره نظارت و پیگیری شده و پس از اقدامات قانونی، مدارک به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی، ارسال و به اداره شماره اقتصادی ارسال می‌شود.

شماره اقتصادی توسط این اداره، صادر و برای متقاضی ارسال می‌شود. این کد روی کارت اقتصادی قرار گرفته و هر تغییری در مکان شرکت، باید به اطلاع سازمان امور مالیاتی برسد تا در کد یا شماره اقتصادی، ثبت شود.

مراحل دریافت شماره اقتصادی

هزینه دریافت کد اقتصادی

هزینه تشکیل پرونده اخذ کد اقتصادی در صورت تکمیل بودن مدارک و داشتن سند اداری یا اجاره‌نامه هلوگرام دار اداری در مؤسسات خدمات اداری مختلف، متفاوت می‌باشد و باید جهت اطلاع از هزینه و نحوه دریافت کد مالیاتی دقیق یا مراحل دریافت کد یا شماره اقتصادی با مشاوران مؤسسه ثبت کاف تماس بگیرید.

مدت زمان دریافت کد اقتصادی

امکان تشکیل پرونده در حوزه های مالیاتی در حدود یک هفته کاری زمان خواهد برد و این امر به دلیل بازدید اداره مالیات از مکان شرکت و به دنبال آن تشکیل پرونده‌های مالیاتی شرکت امکان بیشتر شدن زمان ارائه شماره اقتصادی وجود دارد.

بدین ترتیب پس از تشکیل پرونده مالیاتی در تمام حوزه‌های مالیاتی می‌توان برای اخذ کد یا شماره اقتصادی اقدام کرد. اخذ شماره اقتصادی بین ۲ تا ۳ هفته بازه زمانی تا رسیدن به اهداف نیاز است .

هر نهاد و شرکتی پس از ثبت در اداره ثبت اسناد و املاک تا ۲ ماه زمان برای مراجعه به ادارات دارایی و تشکیل پرونده مالیاتی دارند تا در این صورت اقدام به اخذ کد یا شماره اقتصادی مربوطه کنند.

اگر قصد داشتید از وضعیت ثبت نام کد اقتصادی خود مطلع شوید می‌توانید پس از طی کردن مراحل اول و دوم که در بالا ذکر شد، گزینه پیگیری سریع وضعیت ثبت نام شماره اقتصادی را انتخاب کنید و پس از واردکردن رمز و کد کاربری خود از وضعیت ثبت نام شماره اقتصادی اطلاع پیدا کنید.

همچنین در این بخش اخطار یا اعلام خطاها نیز مشخص است و در صورت لزوم می‌توانید نسبت به رفع آن‌ها از همین بخش نیز اقدام کنید.

برای استعلام کد یا شماره اقتصادی سایر افراد هیچ امکانی وجود ندارد. تنها راهی که شما می‌توانید از کد اقتصادی سایرین مطلع شوید پرسیدن از خودشان است.
کارت اقتصادی اشخاص حقوقی و حقیقی که شماره اقتصادی آن‌ها در این کارت درج‌شده از نظر ظاهر تفاوت‌هایی با هم دارند.

در کارت اقتصادی اشخاص حقیقی عکس ۲ در ۳ مؤدی، نام و نام‌خانوادگی، شماره اقتصادی، آدرس محل فعالیت و کد حوزه مالیاتی شخص حقیقی ذکر شده است.

اما در کارت اقتصادی اشخاص حقوقی خبری از عکس نیست، نوع شخص حقوقی ذکرشده است و صدور کارت اشخاص حقوقی به صورت لیزری انجام می‌شود. البته مشخصات شخص حقیقی مؤدی در کارت اقتصادی اشخاص حقوقی نیز وجود دارد.

تخلفات شماره اقتصادی

حتی بدون در نظر گرفتن این تفاوت‌ها باید خودتان را از تخلفات کد یا شماره اقتصادی که به شرح زیر است، دور نگه دارید:

 • اگر فردی حقیقی یا حقوقی از شماره اقتصادی دیگران استفاده کند، تحت هر عنوان، غیر قانونی است و مالیات تکلیفی، متوجه فردی است که از کد اقتصادی او به هر نحوی، سوء استفاده شده است.
 • هر گونه جعل و تقلب و تبانی در این باره، خلاف مقررات بوده و با متقلبان برابر مقررات استفاده می‌شود.
 • اگر فروشنده کالا یا خدمات، به منظور صدور صورت حساب که کد یا شماره اقتصادی روی آن درج شده است، از خریدار، درخواست وجهی کند، خلاف مقررات است و با متخلف، برحسب مقررات برخورد خواهد شد.
 • اگر فروشنده کالا یا خدمات در هنگام ارائه کالا، ارائه کد یا شماره اقتصادی را منوط به اخذ وجهی، بیش از قیمت واقعی کالا یا خدمات کند، خرید کالا یا خدمات بدون این کد ۱۲ رقمی فروشنده، مانعی ندارد.

در این حالت،‌خریدار بایستی گزارش انجام معامله و امتناع فروشنده به ارائه شماره اقتصادی را ظرف ۳۰ روز از انجام معامله به اداره کل اطلاعات و خدمات مالیاتی سازمان، به صورت مکتوب گزارش کند.

در موارد زیر کد یا شماره اقتصادی ابطال می‌شود:

در صورت داشتن سؤالات بیشتر در این زمینه و یا نیاز به مشاوره و راهنمایی می‌توانید با مؤسسه ثبت کاف تماس بگیرید تا متخصصین شما را در این مورد همراهی و راهنمایی کنند.